موزه سلطنتی اُنتاریو کانادا

موزه سلطنتی اُنتاریو کانادا (Royal Ontario Museum)

موزه‌ اُنتاریو کانادا که به ‏ROM‏ هم معروف است، از اولین موزه های کاناداست و پنجمین موزه ی بزرگ آمریکای شمالی است که دارای گنجینه‌ای بالغ بر ۶ میلیون شیء باارزش است که در 40 گالری نگهداری می شود .آثار موزه در حوزه فرهنگ جهانی، تاریخ طبیعی و هنر است که در شهر تورنتو واقع در استان انتاریو، کانادا قرار دارد.

 

 موزه سلطنتی اُنتاریو کانادا

یکی از مکان های دیدنی تورنتو در تور کانادا موزه سلطنتی اُنتاریو می باشد که همه ساله تعداد زیادی از گردشگران تور کانادا را به سمت خود جذب می کند. این موزه ‏مجموعه ای فوق العاده از نمایشگاه های بزرگ جهان را در خود جای داده و مربوط به دوره های متفاوتی است. در موزه سلطنتی اُنتاریو آثار بسیاری نیز از ایران است و بیشترین بخش آثار ایرانی به سفال اختصاص دارد که اغلب در کاشان و کرمان شکل گرفته‌اند و توجه پژوهشگران سفال را هم به خود جلب کرده‌اند. همچنین در سال ۲۰۱۳ کتاب نفیسی درباره این آثار توسط انتشارات بریل در هلند با همکاری موزه سلطنتی اونتاریو به زبان انگلیسی به چاپ رسیده است.

 موزه سلطنتی اُنتاریو کانادا

بنای این موزه دارای زیبایی قابل توجهی است و از طراحی ویژه و بسیار خاصی برخوردار است به طوریکه طراحی اولیه ی آن به سبک نئورومانس  توسط جان پیرسون  و فرانک دارلینگ انجام شد و به تدریچ همزمان با افزایش آثار هنری موزه ، ساختمان موزه بازسازی و بزرگتر شد. همچنین نور پردازی موزه در هنگام شب جلوه و نمایی زیبا به آن بخشیده است.

موزه سلطنتی اُنتاریو دارای مجموعه های نفیسی مانند:  اسکلت دایناسورها ، آثاری از شرق نزدیک ، آثار هنری آفریقا و آسیای شرقی ، آثار تاریخی اروپا و آثار هنری کانادا می باشد که بسیار دیدنی هستند .

  موزه سلطنتی اُنتاریو کانادا

 موزه سلطنتی اُنتاریو کانادا

 موزه سلطنتی اُنتاریو کانادا

 

بازدید 5516 دفعه
View My Stats