فرودگاه بین المللی هنگ کنگ

فرودگاه بین المللی هنگ کنگ(International Airpor)

فرودگاه اصلی هنگ کنگ که در زبان محلی به نام چک لاپ کوک (Chek Lap Kok) معروف است، در جزیره ای به همین نام واقع شده است. این فرودگاه در سال 1998 افتتاح شد و در آن زمان لقب «بزرگترین فرودگاه جهان» را در اختیار خود داشت.

این فرودگاه در طی شش سال و با صرف هزینه ای معادل 20 میلیون دلار آمریکا، در 35 کیلومتری شهر هنگ کنگ بر روی دریای چین و در فضایی به وسعت 1248 هکتار ساخته شد.  در سال 2011 فرودگاه بین المللی هنگ کنگ با جابجا نمودن 53 میلیون و 314 هزار و 213 مسافر، دهمین فرودگاه فعال جهان از لحاظ جابجایی مسافر لقب گرفت. فرودگاه بین المللی هنگ کنگ (Hong Kong International Airport) یکی از پررفت و آمدترین، مهم ترین و بزرگترین فرودگاه های جهان به شمار می رود. این فرودگاه که به اختصار HKIA نامیده می شود، تا کنون چهار بار جایزه بهترین خدمات فرودگاهی را از اتحادیه بین المللی فرودگاه (ACI) دریافت نموده است.

از مشخصه های بارز این فرودگاه می توان به فضای وسیع ترمینال یک آن اشاره کرد. این ترمینال که در فضایی به وسعت 846 هزار متر مربع واقع شده، از لحاظ وسعت سومین ترمینال مسافری بزرگ در جهان محسوب می شود. فرودگاه بین المللی هنگ کنگ همچنین دارای دو باند موازی به طول 3800 متر و عرض 60 متر می باشد که با استفاده از آنها می تواند انواع هواپیماهای غول پیکر و هواپیماهای نسل جدید را پذیرش کند. در باند جنوبی فرودگاه از سامانه ای به نام سیستم ناوبری فرود (Instrument landing system) استفاده می شود که به خلبان ها اجازه می دهد با دقت فقط 200 متر، هواپیما را به زمین بنشانند.

این فرودگاه در نظرسنجی موسسه معتبر اسکای ترکس (Skytrax)، در سال های 2001 تا 2005، 2007 تا 2008 و در سال 2011 بهترین فرودگاه جهان شناخته شد. در این نظرسنجی، شاخص هایی مانند نظافت و پاكیزگی ترمینال ها، دسترسی آسان به سرویس های بهداشتی و نظافت آنها، وضعیت سالن های انتظار، و سهولت عبور و مرور مسافران از گیت ها مد نظر بوده اند.

  فرودگاه بین المللی هنگ کنگ

اطلاعات فرودگاه بین المللی هنگ کنگ

نوع فرودگاه: همگانی مسافری
فاصله هوایی تا تهران: ۶۱۹۰ متر
فاصله زمانی تا تهران: ۸ ساعت و ۱۱ دقیقه
ارتفاع از سطح دریا: ۹ متر
ترمینال: این فرودگاه دارای ۲ ترمینال است.

ترمینال های فرودگاه بین المللی هنگ کنگ

فرودگاه هنگ کنگ دارای ۲ ترمینال است که توسط ایستگاه مترو از یکدیگر جدا شده اند.
ترمینال شماره ی ۱: در سمت چپ فرودگاه، ترمینال شماره ی ۱ قرار گرفته است. اکثر پرواز های مسافری از این ترمینال انجام می گیرد. این ترمینال را به عنوان T1 می شناسند. در این ترمینال گیت های پرواز قرار گرفته اند و هر کدام وظیفه ای مجزا دارند.
ترمینال شماره ی ۲: معمولا پروازهای تجاری و بیزینسی در این ترمینال پرواز می کنند و یا فرود می آیند. این ترمینال در سمت راست فرودگاه قرار گرفته است و آن را به عنوان T2 می شناسند.
در میان دو ترمینال، همانطور که بالاتر گفتیم، یک خط مترو وجود دارد که این دو ترمنال را از هم جدا کرده است. برای هر دو ترمینال فرودگاه بین المللی هنگ کنگ، ایستگاه وجود دارد. اگر ایستگاه مترو را اشتباهی پیاده شدید می توانید با ۵ دقیقه پیاده روی به ترمینال مورد نظر خود وارد شوید.

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی هنگ کنگ

تاکسی: یکی از گزینه های گران برای رسیدن به مرکز شهر همانند اکثر نقاط جهان از این فرودگاه، تاکسی است. تاکسی های هنگ کنگ با توجه به نوع محدوده ای که می روند به ۳ نوع: قرمز، سبز و آبی تقسیم شده و هر کدام از این تاکسی ها می توانند در محدوده ای خاصی گردش کنند.
اتوبوس: از اتوبوس ها می توانید ۲۴ ساعته استفاده کنید و هزینه ای به مراتب کمتر از دیگر وسایل نقلیه ی موجود در فرودگاه برای آن بپردازید.

گیت مسافرین فرودگاه هنگ کنگ
قطار و مترو: برای استفاده از قطار و مترو شما می توانید از بین ۲ گزینه ی ایرپورت اکسپرس(Airport Express) و تانگ چانگ(Tung Chung MTR)، یکی را انتخاب کنید. ایر پورت اکسپرس، راهی سریع و مطمئن برای دسترسی به فرودگاه هنگ کنگ و بالعکس از فرودگاه به تمامی نقاط شهر هنگ کنگ است. زمان حرکت این قطار هر دقیقه است و در سر راه خود ایستگاه های فراوانی دارد. اگر از این مترو استفاده کردید حتما به تابلو های راهنما برای مسافران توجه کنید. قطارهای چانگ مانگ هم با دریافت هزینه ای کمتر به نسبت ایرپورت اکسپرس، شما را از اولین ایستگاه به هر نقطه ای از شهر که بخواهید می رساند. زمان حرکت این قطار ها هر ۱۵ دقیقه یک بار است.
قایق: اگر دوست دارید می توانید که از امکانی که فرودگاه هنگ کنگ برای مسافرانش برای سفر با قایق آن هم از رودخانه ی مروارید دلتا برای رسیدن به مرکز شهر فراهم کرده است، استفاده کنید.

امکانات فرودگاه بین المللی هنگ کونگ

فرودگاه هنگ کنگ در ترمینال ۲ دارای یک سالن سینمایی آی مکس(IMAX cinema) است. این سینما برای مسافرینی که داخل فرودگاه معطلی دارند، برای گذراندن وقت بسیار مناسب است.
درون فرودگاه چندین و چند نوع رستوران، کافه و غذاخوری وجود دارد که شما بر حسب ذائقه ی خود می توانید از این رستوران ها و یا کافه ها استفاده کنید. شرکت هواپیمایی کاتای پسفیک در این فرودگاه ۵ رستوران و کافه ی مختلف دارد. هواپیمایی کره، کانتاس، آمریکن اکسپرس و همچنین پلازا پرمیموم از دیگر مجموعه هایی هستند که در دو ترمینال این فرودگاه دارای کافه و رستوران هستند. البته رستوران های مستقل دیگری همچون هو هانگ کی، هانگ دلیشس و …، در این فرودگاه وجود دارند.

فروشگاه های فرودگاه بین المللی هنگ کونگ

در تمامی فرودگاه برای شما امکان اتصال به اینترنت رایگان وجود دارد.
دفتر پست و تلفن برای استفاده ی عموم وجود دارد.
در ترمینال شماره ی ۱ و ۲ می توانید از خدمات بسته بندی و حمل بار استفاده کنید.
کلینیک، داروخانه، قسمت اشیا گمشده، پلیس، اتاق عبادت و همچنین کابین سیگار برای مسافرین در این فرودگاه موجود است.

 

بازدید 4880 دفعه
View My Stats