درباره تایوان

كشور جزیره ای تایوان دارای تاریخ پر فراز و نشیبی در 60 ساله گذشته بوده است. این کشور در شرق آسیا در منطقه ای واقع در غرب اقیانوس آرام و به فاصله اندكی از خاك اصلی چین واقع شده تلفیقی از سنت ها و تكنولوژی پیشرفته است.

جزیره تایوان از دو بخش متفاوت از هم تشکیل یافته است:

 1 - در قسمت شرقی آن که دو سوم جزیره را تشکیل می دهد، کوه های ناهمواری وجود دارد که از شمال تا جنوب امتداد یافته است.

2 - در بخش غربی آن می توان دشتی صاف و هموار را مشاهده کرد که بخش عمده ای از جمعیت تایوان در این محل سکنی گزیده اند.

تایوان از جمله کشورهایی است که مدار راس السرطان از آن عبور می کند. این جزیره کوهستانی، از گیاهان گرمسیری و استوایی پوشیده شده است.

در عین حال جزیره تایوان علی رغم وسعت كم به نسبت جمعیتش سرزمینی سرسبز و با طبیعتی زیبا است. در سال 1949 میلادی ژنرال چیانگ كای چك، رهبر ملی گرایان كومینتانگ چین پس از شكست از نیروهای كمونیست تحت رهبری مائوتسه تونگ به جزیره فرمز (تایوان امروزی) فرار كرد. او حكومتی به نام چین ملی را در فرمز تشكیل داد كه پس از مرگ او نام آن به تایوان تغییر یافت. البته گاهی نیز از حكومت چیانگ كای چك به نام چین تایپه یاد می شد. تا اوایل دهه 70 میلادی این كشور كوچك جزیره ای صاحب كرسی چین میلیاردی در سازمان ملل متحد بود. تا اینكه سرانجام با بهبود روابط چین كمونیست سازمان ملل در یك رای گیری كرسی را به صاحب اصلی باز پس داد. چین هنوز تایوان را یك جزیره شورشی تلقی می كند با این حال با تایوان دارای روابط تجاری است.

از دیگر جزایر تایوان:
پنگو (Penghu)
جزایر پسکادور (Pescadores)
جزیره سبز (Green Island)
جزیره ارکیده (Orchid)
 مجموعه جزایر Diaoyutai که از دهه 1970 تحت کنترل ژاپن قرار دارد، اشاره کرد.

 تصویر برج مشهور 101 در شهر تایپه پایتخت تایوان

 درباره تایوان

 

بازدید 5017 دفعه
View My Stats