موزه های کانادا

یکی از جاذبه های گردشگری هر کشور، موزه های آن است. افراد زیادی در سراسر جهان از موزه ها بازدید می کنند. در کشور کانادا نیز موزه های بسیاری وجود دارد که ارزش زیادی در جذب گردشگر ایفا می کنند. موزه های کانادا مورد علاقه کودکان و بزرگ سالان هستند و اشیایی که در این موزه ها به نمایش گذاشته شده اند، بسیار گران بها و تاریخی می باشند. در این مطلب قصد داریم مهم ترین موزه های کانادا را به طور اجمالی بررسی کنیم.

1- موزه زیست کره، مونترال

«موزه‌ی زیست کره‌ی مونترال» (Montreal Biosphère) یا همان «بیوسفر»، تنها موزه‌ی محیط زیست در آمریکای شمالی است و تنوع فعالیت‌های آن باعث شده تا هم مورد علاقه‌ی کودکان و هم بزرگسالان قرار بگیرد. این شاهکار معماری، مسائل مربوط به هواشناسی، آب، کیفیت هوا و دیگر موارد مربوط به زیست‌ بوم را در محیطی شاد به بازدید کنندگان آموزش می‌دهد. همچنین یک نمایشگاه عکس قطب شمال نیز در خارج از ساختمان آن وجود دارد که زیبایی و تنوع زیستی را به خوبی به نمایش می‌گذارد و درعین حال، مردم را نسبت به تغییرات آب و هوای آنجا آگاه می‌کند. این موزه‌ی منحصر به فرد در مونترال قرار گرفته و انواع بازی‌ها و گالری‌های گوناگون را شامل می‌شود.

 موزه های کانادا

 تور کانادا

آژانس مسافرتی آندیاسیر مجری مستقیم تور کانادا و همچنین اخذ ویزای کانادا در کمترین زمان ممکن است. برگزاری مستمر تورهای توریستی کانادا و اخذ ویزای مولتی این کشور نیز از مهمترین فعالیتهای این آژانس بوده است بطوریکه بسیاری از واجدین شرایط توانسته اند از طریق کارشناسان این شرکت صاحب ویزا در تایپهای مختلف شوند و مضافا اینکه در قالب تورهای مستمر بازدید از تورنتو، مونترال، کبک، اوتاوا، نیاگارا و ونکوور را تجربه کرده اند که خاطرات بیاد ماندنی را در ذهن بازدید کنندگان حک کرده است.

شما می توانید برای اطلاع از قیمت تور کانادا و کسب اطلاعات در زمینه ویزای کانادا  با شماره تلفن :021-22053073 (10 خط ویژه)  تماس حاصل نمایید.

2- موزه علم و تکنولوژی کانادا، اتاوا

«موزه‌ی علم و تکنولوژی کانادا» (Canada Science and Technology Museum) در پایتخت این کشور، یعنی شهر اتاوا واقع شده و بزرگترین موزه‌ی مرتبط با این موضوع به شمار می‎رود. نمایشگاه‌های این موزه، درمورد گذشته، حال و آینده‌ی علم و پیشرفت تکنولوژی در کانادا متمرکز هستند. این موزه را به تازگی بازسازی کرده‌اند و 5 گالری اصلی را شامل می‌شود و فعالیت‌های هیجان‌انگیز آن، شبیه‌ سازی سفر به فضا، قطار، هواپیما، اتومبیل و موشک را در بر می‌گیرد.

 موزه های کانادا

3- موزه تاریخ تمدن کانادا، کبک

«موزه‌ی تاریخ تمدن کانادا» (Canadian Museum of History) در کبک، قصد دارد به جمع‌آوری آثاری همچون ستون‌های توتم و غیره بپردازد که نگهداری و بررسی آن‌ها به روشنتر شدن تاریخ مردم کانادا کمک می‌کند. یکی از جالب‌ ترین قسمت‌های این موزه، «گراند هال» (Grand Hall) است که از طریق پنجره‌های سرتاسری آن می‌توانید به دورنمای بی‌نظیر «رودخانه‌ی اتاوا» (Ottawa River) و «پارلمان هیل» (Parliament Hill) دسترسی داشته باشید. همچنین این مکان، «موزه‌ی کودکان» (Canadian Children's Museum)، «موزه‌ی کارت پستال» (Canadian Postal Museum) و «تئاتر آی مکس» (IMAX) را هم دربر می‌گیرد که بازدید از آن‌ها نیز خالی از لطف نخواهد بود.

 موزه های کانادا

4- موزه رویال انتاریو، تورنتو

بسیاری از مردم، از «موزه‌ی رویال انتاریو» (Royal Ontario Museum) به عنوان یکی از بهترین و موزه‌های کانادا یاد می‌کنند که با نام «موزه‌ی سلطنتی انتاریو» نیز شناخته می‌شود و معماری جالبی دارد . این موزه در تورنتو واقع شده و آن را به هنر، فرهنگ جهان و تاریخ طبیعی اختصاص داده‌اند. حدود 40 گالری در موزه‌ی رویال انتاریو قرار گرفته که بیش از 6 میلیون آثار مختلف از جمله شهاب سنگ، کانی‌ها و مجموعه‌ی دایناسورها را دربرمی‌گیرد. تورها و کارگاه‌های متنوعی در این موزه برگزار می‌شود و بخشی وجود دارد که بازدیدکنندگان می‌توانند با زیر و رو کردن آن، دنبال استخوان دایناسورها بگردند.

 موزه های کانادا

5- موزه پلیس، ونکوور

«موزه‌ی پلیس ونکوور» (Vancouver Police Museum)، عکس‌ها و اسناد و اشیای بی‌ شماری را دربرمی‌گیرد که با استفاده از تور راهنمای آن می‎توانید راجع به تاریخ، جرم و جنایت و اجرای قانون در شهر ونکوور اطلاع پیدا کنید. درواقع این موزه، قدیمی‌ترین موزه‌ی پلیس در آمریکای شمالی است و بنای تاریخی که در آن قرار گرفته، زمانی ساختمان پزشک قانونی بوده و سردخانه، آزمایشگاه و تجهیزات کالبدشکافی را نیز شامل می‌شده است. در نمایشگاه‌های آن می‌توانید از اسلحه‌های مصادره شده، پول‌های جعلی و شواهد جرم‌های انجام گرفته بازدید کنید و کودکان نیز در این موزه می‌توانند لباس واقعی پلیس را بپوشند.

 موزه های کانادا

6- موزه هوا و فضا، اتاوا

«موزه‌ی هوا و فضای کانادا» (Canada Aviation and Space Museum)، مرکز ملی تاریخ هوانوردی این کشور به حساب می‎آید و در بخشی از «فرودگاه راک‌ کلیف - اتاوا» (Ottawa/Rockcliffe Airport) واقع شده است. افرادی که به هواپیماهای قدیمی علاقه دارند، می‌توانند از مجموعه‌ی بی‌ نظیری از هواپیماهای نظامی این موزه دیدن کنند که قدمتشان به سال 1920 برمی‌گردد. همچنین موزه‌ی هوا و فضا، این امکان را برای بازدید کنندگان به وجود آورده تا در صورت تمایل بتوانند پرواز در هواپیمای دوباله‌ی قدیمی را نیز تجربه کنند.

 موزه های کانادا

7- موزه رویال بریتیش کلمبیا، ویکتوریا

«موزه‌ی رویال بریتیش کلمبیا» (Royal British Columbia Museum)، در شمار بهترین موزه‌های محلی در جهان قرار دارد و یکی از پربازدیدترین موزه‌های کانادا محسوب می‌شود. این موزه در منطقه‌ی تماشایی «اینر هاربر» (Inner Harbor) در ویکتوریا واقع شده و 3 گالری دائمی را دربرمی‌گیرد که تاریخ انسان و طبیعت بریتیش کلمبیا را در معرض عموم می‌گذارد. این موزه را با نام «موزه‌ی سلطنتی بریتیش کلمبیا» نیز می‌شناسند و جالب‌ترین بخش آن، «گالری انسان‌های اولیه» (First Peoples Gallery) نام دارد که در آن می‌توانید از ماسک‌های تشریفاتی و کلبه‌های چوبی بازدید و حتی نحوه‌ی کار پیکرتراش‌های بومی بر روی ستون‌های توتم را در خانه‌ی واقع در پشت موزه مشاهده کنید.

 موزه های کانادا

8- موزه کشاورزی و غذا، اتاوا

«موزه‌ی کشاورزی و غذای کانادا» (Canada Agriculture and Food Museum) در اطراف یک مزرعه در اتاوا واقع شده و به کمک آن می‌توانید اطلاعات مفیدی راجع به تاریخ کشاورزی و تولید غذا در این کشور به دست بیاورید. این موزه، محیطی دوست داشتنی و صمیمی دارد و کودکان با ناز کردن حیواناتی مثل بز و گوسفندان سرگرم می‌شوند و خانواده‌ها نیز می‌توانند درمورد علم کشاورزی و تکنولوژی‌های مرتبط با آن اطلاعات کسب کنند.

 موزه های کانادا

9- موزه حقوق بشر | Winnipeg Manitoba

 این موزه با تاکید بر قوانین حقوق بشر آینده و تحقیق بر روی بشریت ایجاد شده و در سال ۲۰۱۴ افتتاح شد و از سفری از تاریکی به نور را دارند که شامل شش سطح از زمین است و از نقطه ای تاریک به سمت نور در بالای زمین می رود و شامل نمایشگاه ها و ۱۱ گالری و یک برج امید است. موزه حقوق بشر کانادا اولین موزه ای است که صرفا به تکامل و آینده حقوق بشر اختصاص دارد. هدف آن ها ساخت نه تنها یک مرکز ملی برای یادگیری و کشف حقوق بشر است، بلکه عصر جدیدی از رهبری جهانی حقوق بشر است. موزه حقوق بشر اولین موزه ملی است که در حدود نیم قرن ساخته شده است.

 موزه های کانادا

10- موزه نفت کانادا | The Oil Museum of Canada

موزه نفت کانادا در محل نخستین چاه تجاری نفت در آمریکای شمالی، یعنی شهر لمبتون در ایالت اونتاریو واقع شده است و داستان پیشروان صنعت نفت این کشور را روایت می کند.
مردم لمبتون در منطقه ای به نام "چشمه سیاه" از دیرباز با مایعی سیاه که از آن برای عایق کردن قایق های شان استفاده می کردند، آشنایی داشتند. اما در سال 1858 بود که حفاری شخصی به نام جیمز میلر ویلیامز برای آب، به نفت رسید!
کشف ویلیامز سبب شد که به زودی نخستین هجوم برای کشف نفت در آمریکای شمالی شکل گیرد و نام این محل به "چشمه نفت" تغییر یابد. در سال های پس از کشف نفت منطقه لمبتون با حضور هزاران نیروی کار به منطقه صنعتی مهمی تبدیل شد.

معرفی بخشی مهم از تاریخ کانادا
موزه نفت کانادا، با هدف به تصویر کشیدن و معرفی بخش مهمی از تاریخ این کشور ایجاد شده است. بازدید از موزه با نمایش یک فیلم ویدیویی کوتاه آغاز می شود که با زبانی هنرمندانه سرگذشت کشف نفت و تاریخ منطقه را روایت می کند.
نخستین چاه تجاری نفت در آمریکای شمالی، نخستین شرکت نفتی و نخستین پالایشگاه در جهان، از جمله عناوینی است که دست اندر کاران موزه نفت کانادا، آنها را به عنوان تاریخ صنعت نفت منطقه معرفی می کنند. موزه علاوه بر بخش های داخلی شامل گالری ها از بخش هایی نیز در فضای آزاد برخوردار است که با حفظ بناهایی که قدمت آنها به سال ها قبل می رسد، شکل گرفته. هر چند بازدید از بخش های بیرونی در برخی فصول سال و با توجه به شرایط آب و هوایی امکان پذیر نیست.

حفاری با دست
از جمله بخش های دیدنی موزه چاه نفتی است که به عنوان نخستین چاه تجاری نفت در آمریکای شمالی از آن نفت استخراج شد. در این بخش می توان بسیاری از تجهیزات را دید که در حفاری های قدیمی مورد استفاده قرار می گرفته است؛ حفاری هایی که غالبا با دست انجام می شده و گاه تا عمق 60 پایی زمین می رسید.
موزه نفت کانادا، همچنین به معرفی افراد تاثیرگذار در صنعت نفت این کشور می پردازد، از جمله هنری فربنگ که در سال 1861 کمپانی فربنک را در لمبتون کانتی بینان گذاشت که اکنون به عنوان قدیمی ترین کمپانی نفتی در جهان شناخته می شود. فربنک همچنین مبتکر برخی روش ها در حفاری و استخراج نفت از چاه به وسیله موتورهای بخار بود که بخشی از فضای باز موزه به نمایش آنها اختصاص یافته است.

اقلامی با حداقل 50 سال قدمت
در گالری های موزه تجهیزات قدیمی اکتشاف، حفاری، پالایشی و ... به نمایش درآمده است. البته نمایش آثار در این موزه از قواعدی پیروی می کند که از جمله آنها قدمت حداقل 50 سال برای اشیاء به نمایش درآمده است. همچنین اقلامی که از نواحی جغرافیایی دیگر جمع آوری شده اند باید نقش یا ارتباطی با صنعت نفت در این منطقه داشته باشد. البته در مورد قدمت اشیاء استثناءهایی هم وجود دارد و آن در مواردی است که یک شی یا سند از ارزش تاریخی خاصی برخوردار بوده یا وجود آن با حادثه ای مهم در صنعت نفت کانادا پیوند خورده باشد که در آن صورت با وجود نداشتن قدمت لازم نیز قابلیت نمایش در موزه را کسب خواهد کرد.
به طور ایده آل اقلامی قابل اضافه شدن و نمایش در موزه هستند که به مهم ترین جنبه زندگی مردم منطقه و وقایعی که لمبتون کانتی به خاطرآنها شناخته شده و شهرت یافته است، بپردازند.
موزه نفت کاناد، که اکنون یک مکان تاریخی ملی در این کشور به شمار می آید، حفاظت از فرهنگ و میراث تاریخی این کشور و انتقال آنها را به نسل های آینده به عنوان اهداف خود مطرح ساخته است.

 موزه های کانادا

بازدید 4570 دفعه
View My Stats