موزه واتیکان

موزه واتیکان (Vatican Museum)

واتیکان مرکز مذهبی کاتولیکهای جهان در دل شهر رم می باشد. یکی از جاذبه‌های منحصر به فرد رم در تور اروپا ، قرار گرفتن شهر واتیکان بالای تپه‌ای در مرکز رم است و دولت مستقلی‌ دارد که به وسیله‌ی پاپ، رهبر کاتولیک‌های جهان، هدایت می‌شود.

  موزه واتیکان

عظمت میدان سن پیترو با ستون‌های عظیم و فضای بزرگش و صلیب وسط میدان که مطالبی از صلیب مقدس رویش حکاکی شده است در واتیکان بیش از هرچیزی به چشم می‌آید. در برخی اعیاد و موقعیت‌های خاص، پاپ در بالای بالکنی رو به همین میدان حضور می‌یابد و اگر خوش‌شانس باشید می‌توانید در یکی از همین مناسبت‌ها رهبر کاتولیک‌های جهان را نیز ببینید.

 موزه واتیکان

در نزدیکی کلیسای سنت پیتر، موزه واتیکان قرار دارد. موزه‌ی واتیکان از دیدنی‌ترین‌های رم و یکی از جذاب‌ترین موزه‌های دنیا در تور اروپا می باشد. پس از وارد شدن به موزه‌ی واتیکان، مقبره‌ی تمام پاپ‌های گذشته، کلیسای کوچک سیستین با سقفی اعجاب انگیز، پوشیده از نقاشی‌های مذهبی (از جمله نقاشی معروف آفرینش آدم، داستان زندگی حضرت موسی و حضرت عیسی اثر میکل آنژ) نیز از آثار مهمی است که می‌توان دید. صف‌های عجیب و غریب موزه‌ی واتیکان و تعداد توریست‌ها یکی از شاخصه‌های معروف شهر واتیکان است.

 موزه واتیکان

 موزه واتیکان

پاپ ژولیوس دوم این موزه را در قرن شانزدهم (سال 1506 میلادی) تأسیس کرد.  موزه‌ واتیکان شامل چند مجموعه موزه‌ است و از بخش‌های متنوعی تشکیل شده و آثاری از تمدن‌های مختلف در بر دارد. در داخل موزه واتيکان بيش از هرجاي ديگري در جهان آثار برهنه وجود دارد. بخش تاريخي موزه واتيکان نيز در سال 1973پايه‌گذاري شد که دربرگيرنده مجموعه‌اي از پرتره‌ هاي پاپي و اشياء سپاه نظامي پاپي و هم چنين اشيايي براي مراسم و تشريفات خاص است که ديگر استفاده نمي‌ شود. موزه اتومبيل و کالسکه نيز بخشي از موزه تاريخي واتيکان است. در موزه واتیکان نیز آثاری از تمدن پارسی وجود دارد. در این موزه همچنین سه کره جهان مربوط به سال‌های 1560 تا 1800 وجود دارد که اگرچه در آنها همچون سایر نقشه‌های قرون 16 و 17قاره آمریکا و اقیانوسیه وجود ندارند اما در هر سه کره نقشه ایران با نام پارس و معادل لاتین خلیج فارس( سینوس پرسی) وجود دارد. یک نقشه روی چرم نیز وجود دارد که کار هنرمند لئوناردو داوینچی است و نام ایران را با نام امپراتوری پارس دارد.

 موزه واتیکان

 موزه واتیکان  

 

بازدید 11653 دفعه
View My Stats