پله های اسپانیایی در رم

شهر رم پایتخت باستانی ایتالیا یکی از تاریخی ترین و توریستی ترین شهرهای اروپا با جاذبه های فراوان است.
پله‌های اسپانیایی روم که در مجموع ۱۳۵ پله دارد در بین سال های ۱۷۲۵-۱۷۲۳ ساخته شد. طرح آن را معمار نسبتاً ناشناس ایتالیایی به نام «فرانچسکو دی سانکتیس» کشید و هزینه‌ی ساخت پلکان هم از میراث دیپلمات فرانسوی به نام «اتینه گوفیر» تأمین شد. درواقع پله‌های اسپانیایی برای ایجاد ارتباط میان سفارت اسپانیا و «کلیسای ترینیتا دی مونتی» که در آن زمان تحت سرپرستی پادشاه فرانسه بود، ساخته شد. سفارت اسپانیا در میدان پایین پله‌ها بود، بنابراین نام آن میدان به «پیازا دی اسپانیا» یا میدان اسپانیا تغییر یافت. نامی که بعدها بر این پلکان هم باقی ماند.

کلیسای ترینیتا دی مونتی در پله های اسپانیا روم:

کلیسای «ترینیتا دی مونتی» در بالای پله‌ها قرار دارد و برج‌های دوقلوی آن، تا خط افق کشیده می‌شود. در اواخر قرن پانزدهم میلادی، فقط چند کلیسای کوچک در آن محدوده وجود داشت. در سال ۱۴۹۵، پادشاه فرانسه «لویی دوازدهم»، هیئتی مخصوص احداث یک کلیسای جدید انتخاب کرد و به آنها مأموریت دارد تا کلیسای بزرگی را به جای آن کلیساهای کوچک احداث کنند. ساخت کلیسا در سال ۱۵۰۲ میلادی آغاز شده و ده سال به طول انجامید. در سال ۱۵۸۵ میلادی، «پاپ سیکستوس پنجم» این کلیسا را رسماً مقدس و متبرک اعلام کرد.
جدای از همه ی این ها، پله های اسپانیایی در رم همیشه جایی بوده است که افرادی که هم را دوست داشته اند، در کنار آن یکدیگر را ملاقات می کرده اند و به همین خاطر همیشه یک جنبه ی رمانتیک هم دارد. وقتی که از این پله های پایین می آیید می توانید یک فواره ی قدیمی سبک باروک را هم ببینید که به آن della Barcaccia می گویند که به معنای فواره ی قایق قدیمی است. این فواره به شکل یک کشتی در حال غرق شدن ساخته شده است و در پس آن افسانه ای وجود دارد. می گویند که در قرن شانزدهم که رودخانه ی تیبر درست در همین نقطه بوده است و طغیان کرده بوده، یک قایق ماهیگیری را به این منطقه آورده و غرق شده است.

 پله های اسپانیایی در رم

آسیب پله های اسپانیایی در رم:

متاسفانه در سال ۲۰۰۷ چندین پله از این پله های ۲۰۰ ساله به خاطر این که مردی برای لحظاتی تعادل روحی اش را از دست داده بود و با ماشین به آن جا آمده بود، خراب شده و آسیب دیدند که پلیس او را دستگیر کرد. در گوشه ی سمت راست این پله ها که به سمت بالا می روید، خانه ی یکی از شاعران انگلیسی به نام جان کیتز قرار دارد که در سال ۱۸۲۱ در گذشته است. این خانه حالا به یاد او وقف موزه شده است.
البته در طول تاریخ، پله های اسپانیایی در رم چندین و چند بار مرمت شده اند و به همین دلیل امروزه خوردن هر نوع خوراکی ای در روی این پله ها کاملا غدقن است و دلیل آن هم واضح است برای این که این پله ها را تمیز و سالم نگه دارند. در دوران رنسانس هم این پله ها از مهم ترین جاذبه های گردشگری رم بودند و این موضوع حتی تا به امروز هم صادق است. این پله ها اگر چه در خود رم شناخته شده بودند ولی برای کشورهای دیگر همچنان ناشناس بودند تا این که در سال ۱۹۵۳ یکی از فیلم های معروف هالیوودی به نام تعطیلات رمی در آن فیلمبرداری شد و این جاذبه برای مردم کشور آمریکا و دیگر کشورها هم شناخته شده شد.
جالب است بدانید که اولین رستوران زنجیره ای مک دونالد رم، در روز بیستم مارچ سال ۱۹۸۶ و در نزدیکی این پله ها باز شد.

 پله های اسپانیایی در رم
درست در نقطه مقابل پله های اسپانیایی می توان چایخانه ی معروف بابینگتون را دید که چای انگلیسی سرو می کنند، این چایخانه ها بیشتر از یک قرن است که قدمت دارند و در واقع اولین بار در سال ۱۸۹۳ بود که دو انگلیسی به نام ماریا و ایزابلا بابینگتون یک چایخانه در این مکان تاسیس کردند، در آن دوران فقط چای را می شد از داروخانه ها خرید!
در واقع در آن دوران توریست های انگلیسی زبان این منطقه در مجاورت پله های اسپانیایی در رم به اندازه ای زیاد بودند که این خانم های انگلیسی تصمیم گرفتند تا چایخانه بابینگتون را تاسیس کنند و از طرف دیگر، به خاطر رایج نبودن چای در آن دوران در رم، این چایخانه توانست محبوبیت خیلی زیادی پیدا کند و حتی تا امروز هم این محبوبیت را نگه دارد، بنابراین در سفر به رم فراموش نکنید یکی از چای های انگلیسی خوش طعم این چایخانه را امتحان کنید.
چایخانه بابینگتون توانست از جنگ های جهانی هم جان سالم به در ببرد و در دوران جنگ جهانی دوم، توانست همچنان باز بماند و با چند پیشخدمت آن را سرپا نگه دارد. این مکان به اندازه ای شهرت پیدا کرده است که بسیاری از گردشگرانی که از پله های اسپانیایی در رم دیدن می کنند ترجیح می دهند که بعد از بازدید از این پله ها سری به این چایخانه بزنند که حتی خانواده ی سلطنتی رم هم در آن چای خورده است. افراد بزرگ و مشهور دیگری هم در این چای خانه بوده اند و قرار ملاقات گذاشته اند.

 پله های اسپانیایی در رم

با آندیاسیر بهترین ها را تجریه کنید.

 برای هر گونه توضیحات بیشتر درباره وقت سفارت ایتالیا و تور ایتالیا به دفتر مرکزی آژانس آندیا سیر با شماره تلفن : 22053073 تماس بگیرید و یا به آدرس : تهران ، بلوار آقریقا ، ناهید شرقی ، پلاک 26 ، واحد 6 مراجعه نمائید.

بازدید 3966 دفعه
View My Stats