شهر لوسرن در سوئیس

 پل چَپِل ( Chapel Bridge ):

پل چپل که یکی‌ از محبوب ترین مکان های لوسرن و مقصد رویایی برای عکاسی است. Chapel Bridge که به شکل اریب از رودخانه ی Reuss عبور می کند، یکی از قدیمی ترین پل های اروپاست و در قرن 14م ساخته شده است. پس از تخریب پل چپل، در سال 1993 همانند شکل زیبای قبلی که از سراسر دنیا برای عکس گرفتن بر روی آن می آمدند، مجدد بازسازی شد.
یکی از مهم ترین نقاط در لوسرن، پل چپل است. پلی چوپی که به صورت منحنی وار از میان رودخانه رئوس (Reuss) می گذرد. نام این پل، برگرفته از نام کلیسایی در نزدیکی آن است.
ورود به پل تاریخی چپل شما را به طور مستقیم وارد تاریخ شهر لوسرن می کند. نقاشی هایی که به صورتی هنرمندانه در دیواره و سقف داخلی این پل کشیده شده است، تجربه ای ویژه ای را برای شما حاصل می کند.
شاید سوئیس بیشتر به خاطر شکلات و ساعت های گران قیمتش شهره باشد، اما واقعیت این است که این کشور تاریخی بزرگ و معماری فوق العاده ای دارد. یکی از این نگین های تاریخی، پل چپل است.
این پل که به نمادی از شهر لوسرن مبدل گشته، غیر از تفرج، تاریخ لوسرن را هم برای شما تشریح می کند.
پل چپل که در حال حاضر به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری سوئیس شناخته می شود، در سال 1333 و تنها به عنوان قسمتی از استحکامات شهری لوسرن ساخته شد. هدف از ایجاد این پل، متصل کردن بخش شمالی رودخانه رئوس که در واقع بخش قدیمی شهر است به بخش جنوبی (بخش جدید شهر که در سمت دیگر دریاچه قرار دارد) بوده است.
طول این پل درابتدا 200 متر بوده، که به خاطر اتفاقات و تغییرات پرشمار، و اصلاحات اعمال شده بر خطوط ساحلی، در حال حاضر طول آن تنها 170 متر است.
شهرت این پل تنها به خاطر نوع خاص و طول آن نیست، بلکه به خاطر نقاشی های شگفت انگیز و زیبایی است که بر سقف داخلی این پل کشیده شده است. نقاشی های مثلثی هر بخش از پل، قسمتی از تاریخ غنی شهر را بازگو می کنند.
این نقاشی ها در قرن هفدهم توسط هنرمند محلی، هانس هاینریش واگمن بر روی تخته های چوبی درخت صنوبر کشیده شده است.
ایجاد این آثار هنری در زمان خود بسیار پرهزینه بوده، و به همین علت هم، هر کدام از این آثار توسط یکی از اعضای شورای شهری، تامین هزینه شده اند. اگر به گوشه این نقاشی ها نگاهی کنید، علامت هایی را می بینید که در واقع نشان خانوادگی فردی که تامین کننده هزینه هر اثر بوده است. همچنین در پائین هر کدام از نقاشی ها، توضیحی در مورد داستانی که در نقاشی ترسیم شده دیده می شود.
تا سال 1993، 147 نقاشی در سقف داخلی این پل قرار داشت، اما در 18 آگوست این سال، یک فاجعه آتش سوزی رخ داد و دو سوم از نقاشی ها را از بین برد. تنها 47 نقاشی از آتش نجات پیدا کردند که البته در نهایت تنها 30 نقاشی به طور کامل سالم باقی ماند. نقاشی های آسیب دیده چند سال بعد بواسطه نقاشی هایی که از سال 1834، باقی مانده بودند جایگزین شدند.

شهر لوسرن در سوئیس

شهر قدیم لوسرن (Old Town):

در سفر به شهر لوسرن از old town که بی شک دنج ترین و زیباترین بخش لوسرن می باشد دیدن کنید .در سکوت و آرامش این منطقه و با دیدن بناهای دست نخورده ی قدیمی احساس می کنید به دور از دنیای مدرن به بهشتی بکر پا گذاشته اید که بیرون آمدن از آن بسیار سخت است و از قدم زدن در خیابان هایی که پر از مجسمه های زیباست و دیوارهایش با نقاشی های بی نظیری تزیین شده و همچنین پل ها و چشمه های بی همتای اطرافش غرق درشگفتی می شوید
شهر لوسرن (Lucerne) یا با تلفظ زبان آلمانی "لوزرن" در نقطه انتهایی شمال رودخانه ای به همین نام قرار گرفته است. جمعیت این شهر حدود 81 نفر است و پر جمعیت ترین شهر در مرکز سوئیس و در واقع قطب اقتصادی، فرهنگی و حمل و نقلی این نقطه از سوئیس می باشد. فاصله لوسرن تا زوریخ تنها 50 کیلومتر است.
شهر لوسرن با ساختمان های قرون وسطایی، و مردم خوش مشربی که دارد به یکی از مهم ترین نقطه های گردشگری در سوئیس مبدل گشته است.
مهم ترین نکته در مورد این شهر، کوچکی آن است که باعث می شود شما فرصت گشت و گذار و دیدن نقاط مختلف آن را داشته باشید. قسمت قدیمی شهر و دیگر نقاط دیدنی آن، در فاصله ای نزدیک از ایستگاه راه آهن آن قرار دارند.
برای آن دسته از افرادی که عاشق مناظر کوهستانی هستند، لوسرن به عنوان شاهراه ورود به مهم ترین کوهستان های آلپ، و نقطه اتصال به کوهستان های مهمی چون کوه ریگی، پیلاتوس، تیتلیس و یونگفقائو جوش، و محل گردهمایی برای صعود به این ارتفاعات محسوب می شود.

شهر لوسرن در سوئیس

کوه پیلاتوس (Mount Pilatus ):

کوه پیلاتوس با چندین قله ی زیبا که بلندترین آنها به ارتفاع 2128 متر می‌باشد ،در بالاترین نقطه از شهر لوسرن قرار گرفته و از بلندای آن نمای زیبایی از شهر قابل دیدن است. راه رسیدن به کوه پیلاتوس به حدی زیبا و منحصر به فرد است که به خودی خود یک گشت محسوب می شود. بازدیدکنندگان در بین ماه های می و نوامبر از طریق راه آهن شهری که فقط در این زمان فعالیت دارد می توانند به این کوه سفر کنند
کوه پیلاتوس در ۱۵ کیلومتری جنوب لوسرن واقع شده است. نام آلمانی آن از یک افسانه قدیمی نشاءت می‌گیرد: در دوران قرون وسطی پدران شهر لوسرن، سفر به بالای کوه را ممنوع کردند زیرا گمان داشتند دامنه‌های آن توسط روح «پونتیوس پیلاتوس» (Pontius Pilatus) به تسخیر درآمده و او از دیدن بازدیدکنندگان مزاحم عصبانی شده و باعث وقوع طوفان‌های شدید می‌شود. البته حتی بعد از رفع ممنوعیت هم تعداد بسیار اندکی جرئت بالا رفتن از کوه را داشتند. ملکه ویکتوریا در سال ۱۸۶۸ پا در این مسیر گذاشت. امروزه بالا رفتن از پیلاتوس یکی از محبوب‌ترین تفریحات در سوئیس به شمار می‌رود. این کوه، یکی از افسانه‌ای‌ترین قسمت‌های سوئیس مرکزی به شمار می‌رود و از آن در بسیاری داستان‌ها به عنوان کنام اژدها، خانه غول‌ها و گور فرمانرواها نام برده‌اند. در روزهای آفتابی نمایی ۳۶۰ درجه و شگفت انگیز از ۷۳ قله آلپی را می‌توان مشاهده کرد.
از اسکله‌های لوسرن می‌توانید سوار قایق شده و از مناظر دیدنی منطقه در یک سفر ۹۰ دقیقه‌ای به آلپناکستاد لذت ببرید. از این نقطه می‌توانید سوار واگن‌های مسافربری در مسیری با شیب ۴۸ درجه شوید. این واگن‌ها هر ۴۵ دقیقه از ۸:۵۰ صبح تا ۴:۳۰ و تنها در ماه‌های می تا سپتامبر فعالیت می‌کنند. در کوه پیلاتوس دو هتل کوهستانی وجود دارد که نماهایی شگفت انگیز از دریاچه لوسرن و کوه‌های اطرافش را به مهمانان هدیه می‌کنند. برای برگشت، بسیاری از مسافران ترجیح می‌دهند سوار تله‌کابین‌ها شوند. در انتهای این مسیر کابلی نیز، با سوار شدن اتوبوس شماره ۱ می‌توانید به مرکز شهر برگردید.
اگر قصد داشتید در زمستان به بالای کوه بروید با توجه به اینکه مسیر ریلی زیر برف پنهان شده، باید از تله‌کابین استفاده کنید که برای بسیاری گردشگران تجربه‌ای هیجان انگیز است. با توجه به وضعیت آب و هوا توصیه می‌کنیم برای دیدن پیلاتوس صبح زود اقدام کنید زیرا اغلب بعد از ظهرها ابر و مه منظره‌های زیبای دور دست را در پشت خود پنهان می‌کنند. معمولاً گردشگران گول هوای صافی که از پایین کوه می‌بینند را خورده و در بالای کوه با ابرهایی که دورشان را گرفته‌اند رو‌به‌رو می‌شوند.

شهر لوسرن در سوئیس

کوه ریگی (Mount Rigi):

رودخانه ی لوسرن با کوه های زیادی احاطه شده اما در میان تمام آنها Mount Rigi زیباترین آنهاست که به آن ملکه‌ی کوه­ها می گویند .ریگی ، درست بین سه رودخانه ی Lucerne, Zug و Lauerz قرار گرفته و به دلیل داشتن امکاناتی برای انواع تفریح های تابستانی و زمستانی مثل کوهنوردی و اسکی و همچنین رستوران های متنوع بالای کوه ، بی نهایت پر بازدید است.
این کوه در ۲۴ کیلومتری شرق لوسرن قرار داشته و نماهایی متفاوت از آن چه در بالای پیلاتوس تجربه کردید به شما ارائه می‌دهد. پیلاتوس به شما مناظری ۳۶۰ درجه هدیه می‌کند، اما نماهایی که از بالای ریگی تجربه می‌کنید از لحاظ زیبایی بسیار برتر هستند. ریگی پر بازدید‌ترین کوه سوئیس است و معروف‌ترین منظره کوهستانی این کشور به شمار می‌رود. با استفاده از واگن‌های مسافربری یا تله‌کابین می‌توانید به این کوه دسترسی داشته باشید.

شهر لوسرن در سوئیس

رودخانه لوسرن ( Lake Lucerne ):

رودخانه ی زیبای Lake Lucerne چهارمین رودخانه ی بزرگ سوییس می‌باشد که با وجود مناظر زیبا و کوه های باشکوه اطرافش جلوه ی بسیار منحصر به فردی دارد.
زیبایی این رودخانه ی بی همتا در تابستان با تابش نور خورشید بسیار درخشان و مسحور کننده و در شبها با انعکاس تصویر ماه و نور پردازی زیبای اطرافش ،خیره کننده و رویایی می شود. به کنار رودخانه ی لوسرن که رفتید با قایق سواری یا دوچرخه سواری در مسیر Swiss Path از دهکده های اطراف این رودخانه ی زیبا هم دیدن کنید و همراه با لذت بردن از مناظر ،اکسیژن خالص به ریه هایتان هدیه دهید.

شهر لوسرن در سوئیس

کلیسای هافکریش یا کلیسای سنت لئودگار ( Hofkirche, or the Court Church of St. Leodegar )

کلیسای St. Leodegar یکی از مهمترین نمونه های رنسانسی در سوئیس و کلیسای اصلی شهر لوسرن می باشد که به صومعه ی Hofkirche (کلیسای فرعون لوسرن) نیز شناخته می شود و تاریخچه ای شنیدنی و طولانی دارد. کلیسای بزرگ St. Leodegar در بین سالهای 735 تا 736، صومعه ی کوچکی بود که نجیب زادگان جنوب Alemanni ، بنا کرده بودند. طی این سال ها این صومعه تغییرات زیادی پشت سر گذاشت و نهایتا در سالهای 1634 تا 1639 بنای اصلی کلیسا بازسازی شد.از آتش سوزی که در سال 1633 کلیسا را نابود کرد تنها دو برج و طاق St. Mary و چند شیء تاریخی و مذهبی از سال 1500 باقی ماندند که بازدید از آنها مورد استقبال بسیاری از گردشگران قرار می گیرد. در شمال برج ، مجسمه ای به نام لیت گویت که نماد عذاب می باشد و در فضای بسیار ساده ی داخلی کلیسا، محراب طلایی و بسیار زیبایی نظرتان را جلب می کند که تضاد جالبی در جو بوجود آورده است.
این تضاد در دکوراسیون ، مجدد در بخش نیمکت های کلیسا توجه تان را جلب می کند، کمی که دقت کنید خواهید دید که بخشی از نیمکت ها ساده و بخشی از آنها بسیار زیبا و مجلل اند که نشان تبعیض بین طبقه ی فقیران و ثروتمندان شهر حتی در جایگاه عبادت و راز و نیازشان درآن زمان می باشد.
کلیسای سنت لئودگار مقصد منحصر به فرد دیگری برای علاقمندان برای سفر در تاریخ است و پیشنهاد می کنیم در سفر به لوسرن گشتن در کلیساهای شهر هم در کنار طبیعت گردی تجربه کنید.

شهر لوسرن در سوئیس

شیر لوسرن ( Lion of Lucerne):

شیر غمناک و تاثیر گذار لوسرن، یاد بودی برای دفاع 800 سرباز این شهر از لویی شانزدهم خانواده های اشرافی در جنگ فرانسه می باشد که توسط فرانسوی ها دستگیر و در زندان های فرانسه اعدام شدند. این یادبود که مجسمه ی سنگی یک شیر غمگین در حال مرگ بر روی یک تخته سنگ بزرگ می باشد، در شمال لون پلاتز قرار گرفته و توسط Bertel Thorvaldsen مجسمه ساز معروف دانمارکی در سال 1820 طراحی شده و یکی از نمادهای اصلی شهر لوسرن می باشد.
رمان نویس معروف آمریکایی، Mark Twain ، این شیر را غم انگیزترین قطعه سنگ دنیا وصف کرده و سالانه مورد بازدید گردشگران بسیاری از سراسر دنیا قرار می گیرد.
سربازهای ارتش سوئیس، نظم به خصوص و قوانین سرسختی دارند. به همین دلیل گاهی پیش می‌آمد که کشورهای دیگر، این سربازها را به استخدام ارتش خودشان دربیاورند. البته کشور سوئیس به «بی‌طرف بودن» شهرت دارد و خود را در درگیری کشورهای دیگر دخالت نمی‌دهد. این سربازها نیز از طرف سوئیس در جنگ شرکت نمی‌کردند و بعد از خریداری شدن، تمام توانشان را برای انجام وظیفه می‌گذاشتند. در زمان انقلاب فرانسه، حدود 900 سرباز سوئیسی برای دفاع از لویی شانزدهم و خانواده‌اش به خدمت این کشور درآمدند که بیش از 600 نفر آن‌ها هنگام جنگ و دفاع از «کاخ تویلری» (Tuileries Palace) در سال 1792 میلادی کشته شدند. 100 سربازی که توسط دشمن، اسیر شده بودند نیز از شدت خونریزی در زندان جان باختند و آن تعداد هم که به پادگان خودشان برگشتند، با شورشی‌ها روبه‌رو شدند که از قبل انتظار سربازان را می‌کشیدند و آن‌ها را با گیوتین سر بریدند. در نهایت فقط حدود 100 نفر توانستند از این جنگ، جان سالم به در ببرند.
مجسمه‌ی شیر زخمی و در حال مرگ که در انتهای یک آبگیر قرار گرفته، امروزه توجه گردشگران زیادی را به سمت خودش جلب کرده و در واقع نمادی از این سربازان سوئیسی است که در دفاع از پادشاه فرانسه کشته شدند. این مجسمه، 6 متر عرض و 10 متر طول دارد و آن را در یک صخره تراشیده‌اند و بالای آن، سنگ نوشته‌ا‌ی حکاکی شده که به معنی «به افتخار وفاداری و شجاعت سربازان سوئیسی» می‌باشد.

شهر لوسرن در سوئیس

شهر لوسرن در سوئیس

دیوار باستانی موسگ (Musegg Wall):

دیوار باستانی موسگ تجربه ای بی نظیر از قدم زدن در تاریخ و در عین حال یک نمای پانارومیکی منحصر به فرد از شهر را به بازدیدکنندگانش هدیه می دهد . این دیوار که نقش بسیار مهمی‌ در دفاع از شهر داشته در قرن 13م ساخت شده و اکثر قسمت­های آن تا به امروز مستحکم باقی مانده است. دیوار باستانی موسگ ، ۹ برج با شکوه دارد که امروزه فقط تعداد کمی از آنها‌ قابل دسترسی هستند و نمایی که از شهر در ارتفاعاتشان می بینید بی نهایت شگفت انگیز و مسحور کننده می باشد. Zyt نام یکی از همین برج های زیباست که یکی‌ از قدیمی ترین ساعت­های لوسرن در آن قرار دارد و جالب است بدانید که زنگ آن 1 دقیقه زودتر از ساعت های دیگر شهر به صدا در می آید.

شهر لوسرن در سوئیس

 

بازدید 4045 دفعه
View My Stats