فرودگاه بین المللی هنگ کنگ

فرودگاه بین المللی هنگ کنگ(International Airpor)

فرودگاه اصلی هنگ کنگ که در زبان محلی به نام چک لاپ کوک (Chek Lap Kok) معروف است، در جزیره ای به همین نام واقع شده است. این فرودگاه در سال 1998 افتتاح شد و در آن زمان لقب «بزرگترین فرودگاه جهان» را در اختیار خود داشت.

این فرودگاه در طی شش سال و با صرف هزینه ای معادل 20 میلیون دلار آمریکا، در 35 کیلومتری شهر هنگ کنگ بر روی دریای چین و در فضایی به وسعت 1248 هکتار ساخته شد.  در سال 2011 فرودگاه بین المللی هنگ کنگ با جابجا نمودن 53 میلیون و 314 هزار و 213 مسافر، دهمین فرودگاه فعال جهان از لحاظ جابجایی مسافر لقب گرفت. فرودگاه بین المللی هنگ کنگ (Hong Kong International Airport) یکی از پررفت و آمدترین، مهم ترین و بزرگترین فرودگاه های جهان به شمار می رود. این فرودگاه که به اختصار HKIA نامیده می شود، تا کنون چهار بار جایزه بهترین خدمات فرودگاهی را از اتحادیه بین المللی فرودگاه (ACI) دریافت نموده است.

از مشخصه های بارز این فرودگاه می توان به فضای وسیع ترمینال یک آن اشاره کرد. این ترمینال که در فضایی به وسعت 846 هزار متر مربع واقع شده، از لحاظ وسعت سومین ترمینال مسافری بزرگ در جهان محسوب می شود. فرودگاه بین المللی هنگ کنگ همچنین دارای دو باند موازی به طول 3800 متر و عرض 60 متر می باشد که با استفاده از آنها می تواند انواع هواپیماهای غول پیکر و هواپیماهای نسل جدید را پذیرش کند. در باند جنوبی فرودگاه از سامانه ای به نام سیستم ناوبری فرود (Instrument landing system) استفاده می شود که به خلبان ها اجازه می دهد با دقت فقط 200 متر، هواپیما را به زمین بنشانند.

این فرودگاه در نظرسنجی موسسه معتبر اسکای ترکس (Skytrax)، در سال های 2001 تا 2005، 2007 تا 2008 و در سال 2011 بهترین فرودگاه جهان شناخته شد. در این نظرسنجی، شاخص هایی مانند نظافت و پاكیزگی ترمینال ها، دسترسی آسان به سرویس های بهداشتی و نظافت آنها، وضعیت سالن های انتظار، و سهولت عبور و مرور مسافران از گیت ها مد نظر بوده اند.