برج ملی کانادا

برج ملی کانادا (Canadian National tower)

برج ملی کانادا یا برج سی ان (cn) یکی از بلند ترین برج های جهان است .این برج به عنوان نماد و سمبل  کشور کانادا شناخته می شود و در مرکز شهر تورنتو قرار دارد. برج سی ان به یک مرکز توریستی بزرگ تبدیل شده و رودخانه معروف و دیدنی اونتاریو در کنار این برج قرار دارد که باعث زیبایی بیشتر این برج می شود و هر ساله گردشگران زیادی از سراسر جهان را در تور کانادا به خود جذب می کند.

 

در سال 1968 برج CN  برای حل مشکل آنتن دهی در شهر تورنتو با ارتفاع 553.33 متر در مرکز این شهر بنا شد و در ابتدا از برج سی ان برای ارتباطات استفاده می شد.  برج سی ان یک برج خصوصی است و این برج در زمان بهره برداری توجهات بسیاری را در زمینه جذب توریست و در زمینه ارتباطات به خود جلب نمود. فضاهای تفریحی و تجاری مختلفی وهمچنین  مکان های دیدنی مانند : کلوپ ها . سالن ورزشی . گالری های زیبا و متعدد و ... در این برج قرار دارد. همچنین برای جابجایی آسان تر و سریع بازدید کنندگان  در این برج 6 عدد آسانسور سریع السیر با توانایی جابجایی 1200 مسافر در ساعت پیش بینی شده است.

با توجه به ارتفاع  بسیار زیاد برج سی ان و قرار داشتن در مرکزی ترین نقطه شهر این برج به تمام نقاط و چشم انداز های شهر تورنتو اشراف داردبه همین جهت دوربین ها و تلسکوپ های بسیاری جهت مشاهده این چشم اندازها در قسمتی از این برج قرار دارد. برای اینکه تورنتو را زیر پای خود ببینید، کافی است بالای برج CN بروید و در تراس آن قدم بزنید. این برج تا تراس ها، 116 طبقه دارد و به افرادی که ترس از ارتفاع دارند، توصیه نمی شود.

در محل بازدید فوقانی برج سی ان  وسعت دید بیشتری خواهید داشت و زمانی که هوا کاملا صاف و عاری از ابر و گرد و غبار باشد می توان تا 120 کیلومتر دورتر را دید. حتی از این ارتفاع می توان مناظر طبیعی دریاچه انتاریو، تاسیسات کنار ساحل،  جزیره مرکزی و حتی برج های بسیار زیبا شهر تورنتو را در هوای آبی و بدون گرد و غبار مشاهده کرد .

این برج یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری کانادا به شمار می رود و هر ساله تقریبا نزدیک به دو میلیون نفر از برج سی ان بازدید می کنند و برج تقریبا بیش از 40 میلیون دلار برای صاحبان آن در آمد ایجاد می کند .

برج ملی کانادا در 12 سپتامبر سال 2007 عنوان بلندترین سازه جهان را که 31 سال از آن خود کرده بود به برج دوبی که هنوز در حال ساخت بود داد. در سال 1994 کف پایین ترین طبقه رأس سازه با شیشه عوض شد تا مردم بتوانند از فاصله 500 متری زیر پای خود را ببینند. رستوران گردان بالای برج هم 400 نفر گنجایش دارد و هر 72 دقیقه یک بار به دور خود می چرخد.

خواندن 1134 دفعه