آمفی تئاترکولوسئوم در ایتالیا

آمفی تئاترکولوسئوم در ایتالیا (Coliseum)

 آمفی تئاترکلوسئوم، یکی از مهمترین و مشهورترین جاذبه‌ های گردشگری رم در تور اروپا است. این بنا از سال ۸۰ میلادی تاکنون صدمات زیادی دیده ولی همچنان نمادی از بزرگی و شکوه امپراطوری رم می باشد.

این آمفی‌تئاتر بیضی‌ شکل، معروفترین و بزرگترین آمفی تئاتر دایره وار در امپراتوری روم بوده است. معماری بی‌نظیر این بنا، که در واقع تجلی‌بخش هنر ایتالیایی‌ها و یادآور نبردهای گلادیاتورها در گذشته‌های دور است. قدمت تاریخی و شکوه و جلال این عمارت از یک سو و کارآمدی آن برای اجرای نمایش و امکان کنترل جمعیت، از سوی دیگر، باعث می شد این سالن یکی از بزرگترین بناهای معماری روم باستان به شمار رود.

این مجموعه با زیر بنای حدود ۶ جریب به شکل بیضی به قطرهای ۱۸۸ و ۱۵۶ متر می‌باشد. ارتفاع بنا تقریباً به اندازه یک ساختمان ۱۵ طبقه و در حدود۴۸متر می باشد. فضای داخلی کولوسئوم به سه بخش مجزا تقسیم شده است. میدان اصلی (مسابقه)، مکان نشستن عموم و لژ سلطنتی. کف صحنه چوبی است و در زیر آن مجموعه‌ای از اتاق ها و گذرگاهها برای عبور حیوانات وحشی و سایر تدارکات لازم جهت راه‌اندازی و اجرای نمایش قرار گرفته‌است. این مجموعه دارای ۸۰ درب ورودی است و تعداد ردیف‌های صندلی آن به تعداد پنجاه هزار می رسد

کولوسئوم را با تاریخ خونین نبرد گلادیاتورها در آن می‌شناسند. در کولوسئوم گلادیاتورها با یکدیگر یا با حیوانات وحشی می‌جنگیدند و اسباب سرگرمی تماشاچیان خود را ( که اغلب از اشراف بودند) فراهم می‌کردند. برخی اعدام‌ها (مانند اعدام با رهاسازی حیوانات وحشی) نیز در کولوسئوم انجام می‌شده است.

آمفی تئاترکلوسئوم، در طول مدت ٢٠٠٠ سال یکی از برترین جاذبه های توریستی تور اروپا محسوب شده و سالانه بیش از پنج میلیون توریست را به خود جذب می کند.

 

 

خواندن 3564 دفعه